ICOANA - fereastră către Dumnezeu

20-Februarie-2010

Lumina Ortodoxiei

LUMINA ORTODOXIEI - ICOANA FEREASTRĂ SPRE DUMNEZEU

Peste 40 de preoţi şi foarte mulţi credincioşi sunt aşteptaţi să participe sâmbătă, 20 februarie, şi duminică 21 februarie 2010, la procesiunea „Lumina Ortodoxiei” din Parcul bucureştean „Grădina Icoanei”. ,,Icoana - fereastră spre Dumnezeu” este titlul generic al manifestărilor religioase şi culturale care se vor organiza în Duminica Ortodoxiei la Parohia ,,Biserica Icoanei” din Bucureşti.

Aflat la a treia ediţie, evenimentul va debuta de sâmbătă seară, după Slujba Vecerniei, cu o procesiune cu icoane în jurul Parcului „Grădina Icoanei”, în perimetrul străzilor Arthur Verona şi Alexandru D. Xenopol. Evenimentul este organizat de Protoieria 2 Capitală, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, şi cu sprijinul Primăriei Sectorului 2. Manifestările se vor bucura de prezenţa Preasfinţitului Părinte Ciprian Câmpineanul, Episcop - Vicar Patriarhal, ca delegat al Întâistătătorului Bisericii Ortodoxe Române.

Biserica Icoanei - Parcul “Grădina Icoanei”

Bucureşti, Str. Icoanei nr. 12, sector 2

Iată programul acestor manifesrări religioase:

SĂMBĂTĂ 20.02.2010

16.30 -17.30

• Slujba Vecerniei la Biserica Icoanei.

17.30 -18.30

• Procesiunea în jurul Parcului Icoanei este deschisă de Sf. Cruce, urmată de toacă, steaguri, Icoanele Mari pe baldachin, purtate pe umeri. Cortegiul este înconjurat de torţe aprinse, ţinute de militari în uniforme de gală. Preoţii şi credincioşii vor insoţi cortegiul cu lumânări.

18.30 -19.30

• Pe scena amenajată în interiorul Parcului Icoanei, vor fi prezentate alocuţiuni despre Lumina Ortodoxiei, cântări bisericeşti (din Postul Mare).
  • Festivitatea se va încheia cu o rugăciune.

DUMINICĂ 21.01.2010

10.00-12.00

• Sfânta Liturghie la Biserica Icoanei.

12.00-13.00

• Deplasarea credincioşilor parohiilor din Sectorul 2 şi din alte parohii din Bucureşti care doresc să participe la eveniment către Biserica Icoanei.

13.00 - Întalnire in jurul Parcului Icoanei

• Preoţii împreună cu credincioşii se vor încolona în perimetrul străzilor Arthur Verona şi Alexandru D. Xenopol.

13.00-14.00

• Procesiunea în jurul Parcului Icoanei este deschisă de Sfânta Cruce, urmată de toacă, steaguri, Icoanele Mari pe baldachin, purtate pe umeri. Corul interpretează cântări specifice. Preoţii şi enoriaşii vor purta icoane în mâini.

14.00-14.15

• În încheierea procesiunii în Parcul Icoanei, preoţii vor rosti rugăciunea de sfinţire a icoanelor.

14.15-14.30

• Cuvânt de folos: "Icoana - fereastră spre Dumnezeu".

14.30-14.45

• Cântări ale ortodoxiei – corul Bisericii Icoanei

În încheierea festivităţii, participanţii vor rosti – Mărturisirea de credinţă CREZUL

VĂ AŞTEPTĂM SĂ MĂRTURISIM ÎMPREUNĂ