Mihaita-Romica Cozariu

Protopsalt

Domnul Mihail Cozariu s-a născut pe data de 19.07.1981, ca fiu al lui Victor si Elena Cozariu, în orașul Negrești, județul Vaslui.

A urmat Scoala Generală cu clasele I-VIII din localitatea Negrești între anii 1987 - 1995. Între anii 1997 - 2002 a urmat cursurile Seminarului Teologic "Sfântul Ioan Gură de Aur" din localitatea Huși, județul Vaslui.

Între anii 2002 - 2006 a urmat cursurile Facultatii de Teologie Ortodoxă "Patriarhul Justinian" din cadrul Universității București. În 2007 a susținut lucrarea de Licență cu titlul "Credința adevarată în operele Sfântului Atanasie cel Mare", la Catedra de Patrologie, sub îndrumarea Diac. Prof. Ioan Caraza.

În Septembrie 2007 a fost admis, în urma examenului, la cursurile de Master, în cadrul aceleiași facultăți, la specializarea "Doctrină și cultură".

Din mai 2007 este în slujirea de Protopsalt al stranei Bisericii Sfântul Silvestru, Protoieria II, Capitală București.